piątek, 24 czerwca 2016

Miruna - informacje plus mój przepis na marynowaną mirunę

Miruna jest gatunkiem ryby należącym do rodziny dorszokształtnych. Jednak to, co odróżnia ją od dorsza, to przede wszystkim fakt, że nie posiada charakterystycznego, typowego dla tej ryby wąsika. Miruna w naturalnych warunkach osiąga długość około 120 cm oraz dojrzałość płciową przy długości 60 cm. Tworzy ławice, które występują na głębokościach od 400-1000 metrów.
Miruna na obiadWystępuje w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego oraz u wybrzeży Nowej Zelandii. Pada łupem rybaków z Korei, Japonii, Rosji, Australii oraz Nowej Zelandii. Za wyjątkiem stad znajdujących się u wybrzeży Nowej Zelandii, połowy są wykorzystywane w sposób zrównoważony. W przypadku miruny jest to o tyle ważne, że gatunek nie posiada umiejętności rozradzania się.

Stojąc przed zamiarem kupna opisywanego gatunku ryby, należy wykazywać się ostrożnością w sytuacji, kiedy miruna była łowiona trałem dennym. Omawiana metoda w sposób nieodwracalny niszczy siedliska denne, gdzie żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, co w efekcie hamuje różnorodność oceanów i mórz.

Jakich w takim razie ryb szukać? Poławianych trałem pelagicznym, charakteryzującym się certyfikatem MSC. Miruna jest bardzo smacznym gatunkiem ryby. Łowi się ją w czystych wodach oceanicznych, jakie znajdują się w okolicach Nowej Zelandii, Argentyny oraz Chile. Zachowuje pełnię smaku i wartości odżywczych, dzięki czemu cieszy się rosnącą popularnością.

Jak przygotować mirunę?
https://www.przepisy.pl/przepisy/szukaj/miruna-z-piekarnika
http://pasjakobiety.blogspot.com/2013/02/pieczona-miruna-z-masekiem-czosnkowym.html

A na koniec jeszcze mój przepis:

Dla wielu z nas ryba kojarzona jest w jednej postaci – podawanej z patelni. Choć smażona posiada wysokie walory smakowe, jest niezwykle kaloryczna i ciężkostrawna dla naszego żołądka. Warto zatem szukać innych alternatyw na jej przyrządzenie. A tych z pewnością nie brakuje. Jedną z nich jest miruna podawana w zalewie octowej.

Ostateczny smak dania jest uwarunkowany ostrością zalewy. Jedni preferują bardziej intensywny smak, podczas gdy inni delektują się jej subtelnym, nieco słodkim posmakiem.

Składniki: 
- filety z miruny w ilości odpowiadającej naszym osobistym potrzebom,
- 2 średniej wielkości cebule,
- 2 ziarna liścia laurowego,
- 2 ziarna ziela angielskiego,
- 2 ziarna pieprzu czarnego,
- ½ łyżeczki dowolnej przyprawy smakowej,
- mała łyżeczka gorczycy,
- 2 szklanki wody,
- ¼ szklanki octu,
- 8 łyżeczek cukru,
- 2 łyżeczki soli morskiej.

Sposób przygotowania
Wodę z octem zagotowujemy wraz z przyprawami, następnie wrzucamy pokrojoną cebulę i gotujemy całość przez około minutę. Wyjątek stanowi sytuacja, w której preferujemy cebulę mniej chrupiącą, wówczas możemy pozwolić sobie na dłuższe gotowanie cebuli. Optymalny czas wynosi 3 minuty. Kolejnym etapem jest usmażenie filetów z miruny i przełożenie do naczynia. Na to wykładamy cebulę i nanosimy kolejne warstwy. Całość zalewamy letnią zalewą i odstawiamy w chłodne, zacienione miejsce na co najmniej dobę. Po upływie tego czasu, ryba nadaje się do jedzenia. Zarówno dobrze smakuje na śniadanie, podwieczorek, kolację lub przekąska pomiędzy posiłkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz