czwartek, 19 stycznia 2017

Szarlotka - jakie jabłka wybrać?

Szarlotka? Tak, ale jakie jabłka najlepiej wybrać by wyszła smaczna...? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zwłaszcza, jeśli do tej pory nie robili zbyt często wypieków. Okazuje się bowiem, że jabłko jabłku nie równe.


szarlotka z bitą śmietaną na dwóch talerzach

Różne odmiany charakteryzują się odmiennymi smakami i twardością miąższu. W tej kwestii najlepiej jest postawić na własne doświadczenie i samemu wybrać taką odmianę,  która najlepiej będzie pasować do ciasta popularnie nazywanego jabłecznikiem.

Jeśli jednak nie masz ochoty szukać odpowiedniej odmiany samodzielnie, lub po prostu nie masz na to czasu, poniżej znajdziesz parę porad na ten temat. Okazuje się bowiem, że wybór jabłek o odpowiedniej odmianie to podstawa smacznego jabłecznika.

Jak się okazuje do szarlotki wcale nie są potrzebne słodkie jabłka. Wręcz przeciwnie – lepiej sprawdzą się odmiany słodko-kwaśne, lub kwaśne. Idealnie do tego celu nadaje się antonówka lub szara reneta. Najlepiej jeśli możesz wybrać jabłka ze znajomego źródła, o którym masz pewność, że oferuje owoce ekologiczne i nie pryskane. Jabłka o skórce pokrytej brązowymi plamami najlepiej wyrzucić. Mogą bowiem zawierać rakotwórczy związek (patulina), którzy przenika ze skórki do miąższu owocu. Zatem powodzenia w poszukiwaniu idealnej odmiany jabłek do wypieku jabłecznika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz